Kahvelerin, öğrenci yurtlarının ve arkadaş toplantılarının vazgeçilmez kart oyunlarından Batak, ülkemizde her yaştan pek çok kişi tarafından oynanıyor. Oyundaki iki takım çekirdekten, gazozuna, yemeğinden tatlısına pek çok şeyle iddiaya giriyor. Kazanan taraf, kazandığı ödülün keyfini çıkarıyor. Dünyada da farklı ülkelerde oynanan ancak kuralları bizdekinden biraz farklı olan Batak, yurt dışında ise Spades adıyla biliniyor.

Oyunda iddiasına girilen şeyleri ve yurt dışında hangi ismi aldığını bir kenara bırakıp konumuza dönecek olursak, bu yazımızda size ülkemizdeki popüler kart oyunu Batak’ın nasıl oynandığı konusunda bilgi vereceğiz. Kağıt oyunlarına ilgi duyuyor fakat Batak oyunu nasıl oynanır bilmiyorsanız, yazımız sayesinde kolayca öğrenebileceksiniz. 

Kısaca, Batak nasıl oynanır?

Batak; içerisinde joker’in yer almadığı 52 kağıttan oluşan 1 deste kartla oynanır. Bu 52’lik destenin içinde Karo, Maça, Sinek ve Kupa kartlarından seriler bulunur. Kağıtlar büyükten küçüğe; As, Papaz, Kız, Vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 olarak sıralanır.

Oyun 4 oyuncuyla oynanır ve oyuna başlamadan önce oyuncuların herbirine 13’er kağıt dağıtılır. Bir puan belirlendikten sonra (örn. 51 puan) buna göre oynanacak el sayısı belirlenir.  Batak oyununu Koz Maça, Eşli Batak ve İhale Batak olmak üzere 3 farklı şekilde oynanır.

Play Store Download

Apple Store Download

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here